Surdejsbrød med Semolamel v1
Det bliver næsten for kedeligt, at bage de sædvanlige brød: Sønderjysk rugbrød, Mørkt rugbrød, Mørkt med diverse kerne, Sigtebrød og diverse boller: Krydderboller, Madboller, Flütes m.v. Derfor vil jeg i denne weekend prøve et brød der virkelig tager tid: Surdejsbrød med Semolamel. Inspireret af Hanna Grant vil jeg prøve følgende:
- 6 dl vand
- 1 dl Surdej*
- 700 g hvedemel
- 300 g Semola
- 5 g gær
- 17 g salt
- 100 g Semola til køkkenbordet på bordet – og rulning af brødene inden bagning
* Dag 1: Surdej. Bland 100 g mel og 1 dl vand sammen i en plast container med låg og lad den stå ved stue temperatur i 24 timer eller til de begynder at boble.
Dag 2: Opløs gær og surdej i vandet. Ælt hvedemel og durummel i – helst på en røremaskine og lad det absorbere vandet. Lad maskinen køre på lav hastighed i minimum 5 minutter til dejen er smidig og glat. Lad dejen hvile i 5 minutter og rør den langsomt igen i 5 minutter. Dæk dejen til og lad den komme op til dobbelt størrelse. Ælt den igen i 5 minutter, overdæk skålen med film og lad den stå på køl natten over.
Dag 3: Tænd ovnen på 240*C. Drys Semolamel på en ren bordoverflade og overfør brøddejen forsigtigt til bordet. Drys dejen med Semola og del den forsigtigt i to med en kniv eller dejspatel. Drys de 2 brød i Semola. Løft de to brød over på en bageplade med bagepapir og overdæk dem med film og lad dem komme op på stue temperatur. Rids brødene. Smid 2 dl kogende vand i bunden af den varme ovn og luk med det samme lågen. Bag i 20-25 minutter indtil brødet er helt gyldent og lyder hult når man banke på det. Afkøl det fuldstændigt før det skæres.
Det ser ud til et voldsomt tidsforbrugt – men samlet bliver det vel til højst en time – selvom det er spredt over flere dage
